Розробки та інновації

Свідомість може існувати окремо від мозку або бути побічним ефектом формування Всесвіту

Поняття» свідомість ” завжди викликало і ще довго буде викликати найактивніші дискусії про принципи своїх формування та існування. Більшість експертів вважають, що #свідомість можна розділити на дві складові: досвід свідомості (або особисте усвідомлення, те саме «Я») і зміст свідомості, яке включає в себе такі поняття, як думки, переконання, відчуття, сприйняття, наміри, спогади і емоції. Виходячи з цього, можна припустити, що ці змісту свідомості якимось чином сформовані, обрані або контролюються нашим особистим усвідомленням, адже здається, що думки не існують до тих пір, поки ми їх, скажімо так, не думаємо.

В одній досить цікавій роботі передбачається, що ця думка може бути помилковою, а змісту свідомості генеруються десь «за лаштунками» несвідомими системами в нашому мозку [1]. Все це, цілком ймовірно, відбувається без будь-якого втручання з боку нашої особистої свідомості. Простіше кажучи, ми не вибираємо свої думки або почуття — ми лише усвідомлюємо вже зроблений вибір.

Кадр з фільму» Фонтан ” з Х’ю Джекманом і приголомшливою Рейчел Вайс, який обов’язковий до перегляду після прочитання цієї статті. На перший погляд, звучить максимально дивно, але подумайте про те, як легко ми приходимо до тями щоранку після того, як буквально втратили його напередодні ввечері; як думки і емоції-бажані чи ні — з’являються вже сформованими в нашій свідомості; як кольори і форми, які ми бачимо, перетворюються на значущі об’єкти або запам’ятовуються особи без будь-яких зусиль або вкладу з боку нашого «Я». Додайте до цього той факт, що всі нейропсихологічні процеси, відповідальні за рух нашого тіла або використання слів для формування речень, відбуваються без участі нашої особистої свідомості.

Чому б процесам, відповідальним за породження змісту свідомості, не робити точно так же?Автори роботи [1] припускають, що зміст свідомості — це підмножина переживань, емоцій, думок і переконань, породжених несвідомими процесами в нашому мозку, яке приймає форму постійно оновлюється особистого оповідання, існуючого паралельно з нашою особистою свідомістю. При цьому, що особливо важливо, останнє не має ніякого впливу на перше. Так думають далеко не всі.

Багато фахівців намагаються виділити фізичні області в мозку, які відповідають за свідомість. Червоним показаний стовбур мозку. Credit by Life Science Databases/Wikimedia Common.

Команда вчених з Гарварду проаналізувала 36 пацієнтів, які перебувають у лікарні з ураженням стовбура головного мозку-12 з них перебували в комі (читай, без свідомості), а 24 були визначені як ті, що знаходяться у свідомості. Дослідники склали детальні карти мозку кожного пацієнта, щоб спробувати пояснити, чому деякі зберігали свідомість, незважаючи на свої травми, в той час як інші впали в коматозний стан. Вони виявили досить надійний зв’язок пошкодження тегментума (покришки мозку) [2] з комою.

Десять з 12 несвідомих пацієнтів мали пошкодження в цій області, і тільки один з 24 пацієнтів у свідомості. Крім цього, фахівці визначили дві області в корі головного мозку, які пов’язані з тегментумом і, швидше за все, грають не останню роль в регуляції свідомості. У більш ранніх дослідженнях вже відзначалася роль цих областей у формуванні та регулюванні свідомості, але вперше була зафіксована їх зв’язок зі стовбуром мозку [3].

Команда двічі перевірила свою роботу, показавши, що у всіх досліджуваних пацієнтів була порушена мережа між цими трьома зонами мозку. Робота дуже цікава, але її автори визнають, що їм потрібно, як мінімум, перевірити отримані результати на більш широкій групі пацієнтів. Незалежні команди також повинні будуть підтвердити ці результати, перш ніж можна буде з упевненістю сказати, що ці три області є фізичним джерелом свідомості [4].

Але є і гіпотеза про сутність свідомості на межі метафізики, яка не менш цікава, ніж дві попередні. Я думаю, нікого не залишає байдужим той факт, що кожен з нас складається з зоряної речовини, що еволюціонує в процесі формування Всесвіту. В рамках досить цікавого дослідження [5] робиться припущення, що, як і # Всесвіт, наш # мозок може бути запрограмований на максимізацію безладу.

Виходячи з цього, наша свідомість може бути просто побічним ефектом, виникаючи природним чином в результаті того, що наш мозок максимізує свій інформаційний зміст. Іншими словами, що робити, якщо свідомість є побічним ефектом “руху” нашого мозку до стану ентропії?Фахівці зібрали і досліджували два набори даних: спочатку вони порівняли патерни нейронних зв’язків учасників, коли вони спали і не спали; а потім порівняли патерни п’яти пацієнтів з епілепсією під час нормального стану і епілептичного нападу. В обох ситуаціях вони спостерігали одну і ту ж тенденцію-мозок учасників демонстрував більш високу ентропію, коли перебував у повністю свідомому стані.

«Ми отримали напрочуд простий результат: стани звичайного неспання характеризуються найбільшою кількістю можливих конфігурацій взаємодій між нейронними мережами в мозку, що представляють найвищі значення ентропії», — пише команда. Це приводить дослідників до твердження, що свідомість може бути просто “емерджентною властивістю” [6] системи, яка намагається максимізувати обмін інформацією. Автори цієї роботи також вказали на недостатність вибірки, але їх результати виявилися по-справжньому інтригуючими.

Тим не менш, ця робота є гарною відправною точкою для подальших досліджень і натякає на можливу нову гіпотезу про те, що свідомість може бути справжнім проявом ентропії, а не якимось іншим типом організації. Ми робимо тільки перші кроки в тому, щоб спробувати зрозуміти, як організація мозку може впливати на нашу свідомість, і чи може, адже є натяки на те, що свідомість може існувати сама по собі, хоча це зовсім складно для розуміння. 1.

Про несвідомої природі буття. 2. Покришка мозку або тегментум (лат.

tegmentum). 3. Роль окремої частини кори головного мозку у формуванні свідомості.

4. Про пошук фізичного джерела свідомості в мозку. 5.

Про зв’язок свідомості з ентропією. 6. Емерджентність.
Підписуйтесь на S amp; F, канал в Telegram і чат для дискусій на наукові теми.

Related posts

Leave a Comment