Розробки та інновації

Місяць допомагав зберегти атмосферу ранньої Землі?

4, 5 мільярда років тому поверхня землі являла собою палаюче місиво. Задовго до появи життя наша планета перебувала у владі високих температур і отруйної атмосфери. Сонце світило тьмяніше, але на ранньому етапі розвитку обсипало Землю потоками частинок і випромінювання від сильних спалахів і корональних викидів маси, які були інтенсивніше сьогоднішніх в 10-100 разів.

На щастя, у нашої планети досить швидко з’явився захисник-місяць. Сьогодні у Місяця практично немає магнітного поля, і в колишні роки вчені вважали, що так було завжди. Пізніше виявилося, що колись місяць володіла магнітосферою, це залишило намагніченість місячної породи.

Встановили це на сучасному етапі вивчення місячного грунту, доставленого американськими астронавтами і радянськими автоматичними станціями. А зовсім недавно дослідники з’ясували, що атоми з атмосфери Землі досягали поверхні Місяця, тобто колись наша планета і супутник активно обмінювалися атомами газів своїх атмосфер. Коротка історія Лунизогласно найбільш популярною у сучасних астрономів теорії, місяць сформувалася 4, 5 мільярда років тому, коли об’єкт розміром з Марс під назвою Тейя врізався в молоду Землю.

В результаті зіткнення величезна кількість породи викинуло в космос. Вчені вважають, що частина цих уламків і утворила наш супутник. У перший час Місяць був набагато ближче до землі, ніж зараз.

Сьогодні вчені підрахували, що супутник віддаляється від Землі зі швидкістю приблизно 4 см на рік. 4 мільярди років тому Місяць був в 3 рази ближче до землі, ніж сьогодні-на відстані близько 130 000 км, а в наш час середня відстань становить 384 467 км. Магнітний екранвізуалізація ліній земного магнітного поля.

NASA провели комп’ютерне моделювання взаємодії магнітних полів Землі і місяця близько 4 мільярдів років тому. Виявилося, що об’єднання магнітних полів сприяло збільшенню екрануючого ефекту від сонячних спалахів раннього Сонця, а також обміну газами двох атмосфер. Відкриття азоту в зразках місячних порід також підтверджує ідею, що атмосфера Землі, в якій переважає азот, сприяла формуванню стародавньої атмосфери Місяця і її поверхневого шару.

Аналізуючи місячний грунт, вчені підрахували, що подібний стан із загальним магнітним полем, коли магнітосфери Землі і місяця були суміщені, могло тривати в період від 4, 1 до 3, 5 мільярдів років тому. З часом внутрішня частина Місяця охолола, і ядро вже не могло генерувати потужну магнітосферу. Напруженість місячного магнітного поля значно зменшилася 3, 2 мільярда років тому, і саме поле практично повністю зникло приблизно 1, 5 мільярда років тому.

У відсутності магнітного поля і з припиненням місячного вулканізму Сонячний вітер “здув” атмосферу з нашого природного супутника, як і з Марса. Земля ж уникла цієї долі багато в чому завдяки активному вулканізму, але якусь допомогу надала і Місяць, прикриваючи своєю магнітосферою планету від буйства молодого Сонця. Дана гіпотеза підказує астрономам нові стратегії пошуку майбутніх потенційно населених екзопланет.

Якщо у них є своя місяць, значить, і шанс знайти “другу Землю” зростає. Магнітні лінії землі і місяця в моделі. NASAС допомогою нової програми польотів на місяць NASA Artemis можна перевірити цю гіпотезу.

Астронавти здобудуть перші зразки з Південного полюса Місяця, де магнітні поля Землі і Місяця колись були найбільш сильно пов’язані. Інтерес до Південного полюса Місяця викликаний тим, що там знаходяться найбільш глибокі кратери, чиє дно мільярди років не бачило сонячного світла, а значить могло зберегти стародавні летючі речовини. У нових зразках вчені зможуть відшукати сліди стародавньої атмосфери Землі, наприклад, ізотопи азоту і кисню, які переміщалися уздовж силових ліній магнітного поля.
автори: Артур Арушанян, Віталій Єгоровисточник: https://www. nasa. gov/feature/earth-and-moon-once-shared-a-magnetic-shield-protecting-their-atmospheres/

Related posts

Leave a Comment