Хатні улюбленці

Чому у дрібних кішок зіниці вертикальні, а у великих круглі?

Навіть якщо у Вас вдома немає Кішки, ви напевно знаєте, що у цих хутряних красенів незвичайні вертикальні зіниці, які можуть звужуватися в ниточку або розширяться майже на все око. Але чи замислювалися ви, чому у великих диких кішок зіниці круглі, як у людей? Давайте спробуємо розібратися в цьому питанні!у всіх дрібних кішок зіниці вертикальні (джерело фото pixabay. com) чому у дрібних кішок вертикальні зіниці?На перший погляд, все очевидно, така будова очі обумовлено способом життя і полювання, адже кішки – нічні хижаки.

Згідно з дослідженням, розміщеним в журналі Science Advances, вузькі витягнуті зіниці зазвичай зустрічаються саме у нічних хижаків, які полюють із засідки. Відповідно до зазначеного дослідження подібна форма зіниці не просто дозволяє краще бачити в темряві, але і точніше розраховувати відстань до мети під час стрибка для захоплення жертви. Оскільки кішки сидять в засідці, їм необхідно добре оцінювати відстань до жертви, зробити це без руху можна двома способами: стереопсис – мозок порівнює зображення отримані з кожного ока, і таким чином обчислює відстань до потрібного об’єкта, вертикальні лінії краще допомагають в таких вимірах.

розмиття – коли око фокусується на точці, розмиваючи задні і передні об’єкти, щоб домогтися максимального розмиття зіниця повинна широко відкриватися. форма і будова котячого ока допомагають в полюванні (фото від автора)виходить, котяче око ідеально підходить до їх нічного способу життя і способу полювання. До речі, цікава закономірність: у тварин, які можуть стати потенційними жертвами хижаків (зараз я не про домашніх кішок, а хижаків серйозніше) таких, як кози, вівці, коні та інші травоїдні, дуже часто зустрічаються прямокутні горизонтальні зіниці.

Така форма зіниці дає можливість широкого панорамного зору, це допомагає вчасно втекти і вижити. Тоді, чому ж у великих кішок зіниці круглі, як у людей?Точної відповіді на це питання вчені не дають, але однозначно стверджують, що форма котячих зіниць змінювалася кілька разів з плином еволюції, простіше кажучи, будова очі підлаштовується під потреби тварин. У всіх великих кішок круглі зіниці (джерело фото pixabay.

com) Так, великі кішки полюють, як правило при денному світлі, переслідуючи свою здобич. З одного боку для ефективного полювання їм потрібно більш бачити світ яскравіше і детальніше, з іншого немає необхідності в хорошому нічному зорі. Під ці завдання краще підходить круглий зіницю.

По-друге, вчені пов’язують форму зіниці з розмірами тварин, справа в тому, що всі дикі кішки, висота голови яких розташована більш, ніж на 40 см від землі, а також манули і коти рибалки, мають круглі зіниці. За припущенням вчених, чим вище тварина, чим сильніше падає різкість між тим, на що дивиться кішка і рештою світу, таким чином відстань до жердини складніше прораховувати, ось і відпадає необхідність у вузьких зіницях. До речі, цю теорію підтверджують і псові: у дрібних лисиць зіниці вузькі, як у котів, в той час, як у більших вовків вони вже круглі.
Як на мене, версія вчених з приводу відмінностей у формі зіниць виглядає цілком правдоподібною, а що ви думаєте з цього приводу? Діліться думками в коментарях!Читайте також:як кішки бачать наш світ? 10 особливостей зору тварин

Related posts

Leave a Comment